پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
پرشین خودرو
محصولات جدید ایران خودرودیزل معرفی شد
۱۲:۰۰ | ۱۳۹۲/۰۴/۲۸
بررسی تحریم از بنز تا هیوندایی؛

محصولات جدید ایران خودرودیزل معرفی شد

پرشین خودرو: اما در سال 1391 و با ادامه تحریم بنز شاهد آغاز تحریم هیوندایی شدیم که تولید سالانه هفت هزار دستگاه کامیونت مایتی و مینی بوس را تحت شعاع قرار می داد!

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، هاشم یکه زارع مدیرعامل شرکت ایران خودرودیزل، با بیان اینکه در سال 89 و به دلیل برخی نگرانی ها از ادامه همکاری با شرکت های اروپایی پیش بینی کردیم که تمام شرکت های خودروسازی داخلی به سمت چین گرایش خواهند داشت، گفت: شرکت های تولیدکننده کامیون در چین به ترتیب شامل CNHTC، FOTON، شانکسی، دانگ فنگ و اف.ای.دبلیو(FAW) می شود که سه شرکت اول جز شرکای ایران خودرودیزل به شمار می رود.

وی شرکت های مطرح اتوبوس سازی چین را شامل یوتونگ(YUTONG) که بزرگترین شرکت تولیدکننده اتوبوس در چین و دومین در جهان است، KING LONG و LONG MAN دانست که هم اکنون شرکت یوتونگ شریک تجاری ایران خودرودیزل است.

یکه زارع در ادامه از تولید انبوه محصولات جدید کامیون سهند، کامیون آریا، کشنده دنیز در سال گذشته خبر داد و افزود: از یک ماه آینده و پس از طی مراحل شماره گذاری شاهد تولید انبوه کشنده A7 خواهیم بود.

مدیرعامل ایران خودرودیزل، با اشاره به اینکه شرکت فوتون شریک تجاری بنز در چین شده است از برنامه ریزی برای تولید کشنده فوتون در شش ماهه دوم امسال خبر داد.

یکه زارع با توجه به آغاز تولید اتوبوس های 12 متری و مفصلی(18 متری) در این شرکت به تولید پیکاپ در نیمه دوم شهریورماه امسال اشاره و اضافه کرد: ون فوتون و برلیانس نیز در اسفندماه امسال به تولید خواهد رسید.

وی همچنین از برنامه ریزی برای تولید مینی بوس و کامیون با برند ایران خودرودیزل و بدون وابستگی به هیوندایی خبر داد بطوریکه مینی بوس IKD در سه ماهه چهارم سال جاری تولید و عرضه خواهد شد.

بررسی تحریم از بنز تا هیوندایی

مدیرعامل ایران خودرودیزل در ادامه گفت: در سال 1388 تولید ایران خودرودیزل به 12 هزار و 260 دستگاه رسید که فروش 12 هزار و 970 دستگاه به مبلغ هشت هزار و 16 میلیارد ریال را تجربه کردیم.

به گفته وی، در سال 89 با اعلام تحریم بنز در تیرماه مواجه شدیم و در این سال تولید به 10 هزار و 92 دستگاه رسید که فروش هشت هزار و 543 دستگاه به ارزش چهار هزار و 395 میلیارد ریال را داشتیم.

مدیرعامل ایران خودرودیزل با تاکید بر اینکه در سال 1389 و در رینگ تولید اولین آپرگاد را از تحریم بنز خوردیم، متذکر شد: تولید شرکت در سال 1390 به دلیل خودکفایی 80 تا 90 درصدی قطعات محصولات بنز، به 12 هزار و 345 دستگاه رسید و در این سال 13 هزار و 722 دستگاه انواع محصول به ارزش هشت هزار و 854 میلیارد ریال فروش داشتیم.

وی از رشد 61 درصدی فروش، افزایش 101 درصدی ارزش ریالی و 22 درصدی رشد تولید در سال 1390 نسبت به سال 89 خبر داد و افزود: در سال 90 موفق به شکست رکورد تولید واگن هود به تعداد 4774 دستگاه و کامیونت مایتی به تعداد 3477 دستگاه شدیم.

یکه زارع ادامه داد: اما در سال 1391 و با ادامه تحریم بنز شاهد آغاز تحریم هیوندایی شدیم که تولید سالانه هفت هزار دستگاه کامیونت مایتی و مینی بوس را تحت شعاع قرار می داد!

وی با بیان اینکه در ادامه تحریم ها شاهد خروج پژو از ایران خودرو، ولوو از سایپادیزل و ... شدیم، اظهار کرد: از تیرماه سال 1391 کاهش تولید آغاز ش و بازار نیز از نظر مسائل قیمتی دچار مشکل شد چراکه نرخ ارز مبادله ای از 1000 به 2600 تومان یعنی 2.6 برابر رسید و دریافت نقدینگی برای گشایش اعتبار از 10 به حداقل 100 درصد یعنی 10 برابر افزایش یافت.

مدیرعامل ایران خودرودیزل ماحصل این اتفاقات را منجر به 26 برابر شدن نقدینگی ریالی برای گشایش اعتبار دانست و در مثالی گفت: با این اتفاقات گشایش اعتباری که با پنج میلیارد ریال نقدینگی انجام می شد به 130 میلیارد ریال(130=26*5) افزایش یافت!

یکه زارع با تاکید بر اینکه رویه فوق همچنان ادامه دارد و چنانچه فکری نشود نه تنها صنعت خودرو بلکه مابقی صنایع کشور نیز نخواهند توانست کمر راست کنند، اضافه کرد: اولویت اول کشور تولید و صادرات بوده و هست اما متاسفانه شاهد گسترش تحریم های داخلی در کشور بوده و هستیم که این تحریم ها، تحریم بنز، پژو و ... را نمایان تر کرده است!!!

وی همچنین با توجه به اینکه از تیرماه سال گذشته برای دریافت ارز مبادله ای با مشکلات عدیده ای روبرو بوده ایم، افزود: ما از این ماه با تغییرات قیمت کامیون و اتوبوس با توجه به تغییر نرخ ارز و استفاده از ارز مبادله ای مواجه شدیم و قیمت محصولات با توجه به خودکفایی های صورت گرفته از 1.8 تا 2.5 برابر افزایش را تجربه می کرد!

مدیرعامل ایران خودرودیزل در ادامه از مخالفت سازمان حمایت از افزایش یکباره قیمت تمام محصولات، کاهش شدید بودجه مراجع ذیربط دولتی برای خرید محصولات به خصوص اتوبوس، کاهش شدید تقاضای خرید کامیون به دلیل افزایش قیمت حتی در حد 40 درصد، کاهش شدید تقاضای خرید کامیون به دلیل رکود کارهای عمرانی به عنوان مهمترین محدودیت های موجود برای افزایش قیمت محصولات نام برد.

به گفته یکه زارع در سال گذشته و از تمام اتوبوس سازان داخلی در مجموع فقط 130 دستگاه اتوبوس از سوی "سازمان شهرداری ها و دهیاری ها" خریداری شده در حالیکه فقط ایران خودرودیزل توان تولید و عرضه دو هزار دستگاه اتوبوس را داشته است.

وی در ادامه طی مثالی به چگونگی افزایش قیمت خودروها و نحوه قیمت گذاری ها اشاره کرد و افزود: چنانچه قیمت ریالی یک کامیون تولیدی ایران خودرودیزل را 100 میلیون در نظر بگیریم قیمت تمام شده این محصول با ارز مبادله ای 220 میلیون می شود که با افزایش قیمت قانونی اولیه به میزان 40 درصد این کامیون به مبلغ 140 میلیون قیمت گذاری گردید در حالیکه در بازار آزاد این محصول 130 میلیون خرید و فروش می شد!

مدیرعامل ایران خودرودیزل ادامه داد: حتی اگر می توانستیم به قیمت مصوب که بالای قیمت بازار بود فروش خودروهایمان را انجام می دادیم با فروش چهار هزار دستگاه کامیون (320=(140-220)*4000) با 320 میلیارد تومان زیان برای شرکت مواجه می شدیم.

یکه زارع در شرایط آن روز از هماهنگی بین مدیران عامل شرکت های تجاری ساز خبر داد تا در گام اول قیمت ها کنترل شود و سپس با کاهش تولید و عرضه محصول قیمت ها به بالانس برسد.

وی در پایان با بیان اینکه هم اکنون به 75 تا 80 درصد قیمت واقعی خودروهای تولیدی رسیده ایم، خاطرنشان کرد: در سال گذشته تولید متناسب با سیاست دوم فروش بوده یعنی اینکه فروش بسیار محدود برای اینکه به بالانس قیمت ها دست یابیم صورت گرفته است.

نظر بینندگان
!
!
!