پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
پرشین خودرو
میوه‌ای از درخت اقتصاد مقاومتی
۱۵:۰۳ | ۱۳۹۳/۰۷/۲۰
به بهانه افتتاح خط تولید موتور 206 تیپ2؛

میوه‌ای از درخت اقتصاد مقاومتی

پرشین خودرو: گروه ایران

به گزارش «پرشین خودرو»، وقتی گفته می‌شود، اقتصاد مقاومتی راه نجات كشور در كوران حوادث و محدودیت‌هایی است كه بر آن تحمیل شده، بسته به این‌كه در كجای جامعه قرار داشته باشیم و چه نقشی برای خود در تحقق آن متصور باشیم، ذهنیتی در ما شكل می‌گیرد و به این اعتبار در می‌یابیم كه با پدیده و موضوعی مواجهیم كه مسئولیت ما به فعلیت در آوردن آن است.

وقتی مقام معظم رهبری سال 1393 را «سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نام‌گذاری كردند، دوباره ذهنیتی شكل گرفت و تلاش‌ها از هر گوشه برای فهم و تحقق عملی آن آغاز شد.

صرفه از شرح و بسطی كه این مفاهیم در حوزه نظر دارند و بسیاری بدان مشغولند، ما كه در سنگر تولید و صنعت هستیم، زبانی گویاتر داریم. یعنی چنین راهبردهایی در اندیشه و تلاش ما تبدیل به محصول می‌شود. به ویژه آن كه ما به عنوان بخش مهمی از صنعت در كشور كارآزموده دوران عسرتیم؛ یعنی بر اثر حوادث متعددی كه از سرگذراندیم از جنگ تحمیلی گرفته تا دوران سازندگی، از روزگار صعب محدودیت‌های بین‌المللی گرفته تا امروز كه تیغ تهدید همچنان آخته بر سرمان است، درس‌ها آموختیم و مشق‌ها كردیم تا دریابیم كه چگونه باید گلیم خود را به عزتمندی از آب درآوریم. بنابراین وقتی نكته‌ای راهبردی مانند اقتصاد مقاومتی به ما یادآوری می‌شود، دیگر تن‌مان در تعبیر و معنایش نمی‌لرزد، یا وقتی می‌گویند، باید به اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی توجه داشت، بی‌ترجمه حماسه در ذهن‌مان شكل می‌گیرد و نقشه راهی كه باید برویم را روشن می‌بینیم. نشانه‌ها و حجت‌های چنین ادعایی نیز بسیار است، چرا كه ما كارآزموده دوران تنگی و گرفتاری‌های كشوریم.

و اما نشانه دیگر این كارآزمودگی، راه‌اندازی و افتتاح خط تولید انبوه موتور پژو 206 تیپ 2 است كه به همت متخصصان و كاردانان فنی و متعهد گروه صنعتی ایران خودرو داخلی‌سازی شده و از امروز به تولید انبوه می‌رسد. این اقدام، گامی و نشانی دیگر است از این‌كه دست‌یابی به استقلال كشور اولویت كاری در گروه صنعتی ایران خودرو است تا به قدر وسع در راه آن همت كند. ما دریافته‌ایم كه تلاش برای عزتمندی ایران اسلامی در عرصه تولید چندان نیاز به توضیح ندارد،‌ باید دانش و عمل را به هم پیوند زد، ممارست كرد و به نتیجه رسید، وقتی این دو با توكل همراه بود، نصرت خداوندی نیز كار خود را خواهد كرد و حاصلش توفیق و پیروزی است.

صنعتگران زمانی را كه خط تولید خودرو 206 بر اثر تحریم‌دچار چالش شد، از خاطر نبرده‌اند، از آن روز تا امروز كه خط تولید موتور داخلی‌سازی شده آن راه‌اندازی شده، زمان زیادی نگذشته است. مهلتی كه در آن با همت متخصصانمان توانستیم ضمن نمونه‌سازی از موتور این خودرو، به تجهیز خط تولید آن اهتمام كنیم و حالا امروز، میوه چین تلاشی باشیم كه طعم خوشش كام صنعت خودرو سازی كشور را شیرین می‌سازد.

صنعت خودرو كشور با استراتژی اقتصاد مقاومتی از پیچ تحریم ها گذشت و توانست در یك سال اخیر در زمینه افزایش ساخت داخل قطعات، تكمیل سبد صادراتی محصول و تنوع محصو لات در جلب رضایت مشتریان گام های اساسی بردارد.این همت و تلاش، شایسته بهترین تقدیرهاست زیرا ترجمان واقعی و مصداقی از تحقق اقتصاد مقاومتی و حماسه اقتصادی با عزم ملی و مدیریت جهادی محسوب می‌شود، بی‌تردید در سایه گسترش چنین اقداماتی در عرصه تولید است كه می‌توان نظاره‌گر تحقق آرمان بزرگ انقلاب بود. از این رو به سهم خود از كوشش متخصصان عرصه تولید كه توانستند برگ زرینی بر كارنامه صنعت و اقتصاد كشور اسلامی‌مان بیفزایند، قدردانی و تشكر می‌كنیم.

- علی مصریان

برچسب ها:
صنعت خودرو
نظر بینندگان
!
!
!